bhrc
31 شهریور 1401 - 08:39

صنایع شیمیایی پرخطر استان سمنان شناسنامه پدافندی گرفتند

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان گفت: ۷۵ واحد شیمیایی که از نظر پدافند غیرعامل پرخطر محسوب می‌شوند، شناسنامه‌دار شدند.

hیرج کارخایی افزود: بر اساس مطالعات طرح پدافند غیرعامل، تهدیدات شیمیایی از تهدیدات اصلی حوزه صنعت در استان سمنان محسوب می‌شود که نیازمند مراقبت‌های ویژه است.

وی ابراز داشت: بررسی، پیگیری، پیشگیری، مصون سازی و مقاومت در واحد‌های این رشته صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار است که باید در این زمینه اقدام‌هایی آغاز می‌شد.

کارخایی با اشاره به اینکه سمنان استانی صنعتی است که انواع صنایع در آن فعالیت دارند، ادامه داد: بیش از ۴۰۰ واحد شیمیایی در نقاط مختلف استان شناسایی شدند که ۳۷۶ واحد فعال تولیدکننده یا مصرف کننده مواد شیمیایی هستند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان بیان کرد که بر اساس دستورالعمل نظام مصون سازی و عملیات پدافند شیمایی کشور ۱۲۰ واحد خطرپذیر در استان سمنان محسوب می‌شوند که از این تعداد ۷۵ واحد پرخطر هستند.

وی افزود: این واحد‌های پرخطر از سوی اداره کل پدافند غیرعامل استانداری سمنان شناسایی شدند و شناسنامه واحد‌های شیمیایی برایشان تهیه و میزان خطرپذیری آنان مشخص شد و نوع مصرف و تولید در آن‌ها مشخص است که در قالب یک بانک اطلاعاتی دارای کد پدافندی شدند.

وی اضافه کرد: بازرسی از تمام این واحد‌ها انجام شده است و آموزش برای آگاهی بخشی به مدیران و کارکنان این مجموعه‌ها ارایه شد و رزمایش‌هایی برای شناسایی بسیاری موارد در دستور کار قرار دارد که هدف از آن بالابردن توان و مقابله با تهدیدات و حوادث در این مجموعه‌های شیمیایی است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان بیان کرد: آنچه در برابر حوادث و از نظر پدافند غیرعامل و امنیت ضرورت دارد به این واحد‌ها ارایه شده است تا آمادگی برای مقابله با هر گونه تهدید در این واحد‌های مشخص وجود داشته باشد.

استان سمنان حدود یکهزار و ۹۰۰ واحد صنعتی و معدنی فعال دارد.

باشگاه خبرنگاران جوانسمنانسمنان

شناسه خبر: 751236